Wlkp. OIA wspierała prace legislacyjne nad ustawą „apteka dla aptekarza”

Aktualności, Środa, 17 maja 2017

Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska wspierała prace legislacyjne nad ustawą „apteka dla aptekarza”

 

15 maja 2017 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 7 kwietnia 2017 roku o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne. Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia jej ogłoszenia.

Poselski projekt ustawy nowelizującej ustawę – Prawo farmaceutyczne (tzw. ustawa „apteka dla aptekarza”) wpłynął do Sejmu RP 7 grudnia 2016 roku. Prace legislacyjne prowadzone były przez sejmową Komisję Nadzwyczajną do spraw deregulacji. Pozytywną opinię na temat projektu ustawy wydała sejmowa Komisja Zdrowia. W posiedzeniach komisji sejmowych regularnie uczestniczyła prezes Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej mgr farm. Alina Górecka, która wzięła udział również we wspólnym posiedzeniu Komisji Zdrowia oraz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności w Senacie RP 19 kwietnia 2017 roku, poświęconym rozpatrzeniu ustawy przyjętej przez Sejm RP dzięki poparciu posłów Prawa i Sprawiedliwości i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przedstawiciele Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej obszernie informowali posłów i senatorów z Wielkopolski o celach proponowanego projektu, sytuacji na rynku aptek i roli farmaceutów w systemie opieki zdrowotnej.   

Ustawa nowelizująca ustawę – Prawo farmaceutyczne uchwalona została 7 kwietnia 2017 roku. Zawiera ona regulacje, które obowiązują w większości państw Unii Europejskiej. Samorząd aptekarski od wielu lat zgłaszał potrzebę wprowadzenia do polskiego porządku prawnego przepisów stanowiących, że apteka może być prowadzona tylko przez farmaceutę lub farmaceutów w ramach niektórych spółek osobowych, a także ustanowienia zasad dotyczących równomiernego rozmieszczenia aptek ogólnodostępnych i zagwarantowania równego dostępu do usług farmaceutycznych. Propozycje konkretnych przepisów w tej sprawie zostały przekazane nowemu ministrowi zdrowia już w grudniu 2015 roku.  

W listach skierowanych do parlamentarzystów z Wielkopolski, którzy 7 kwietnia 2017 roku głosowali za przyjęciem ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne, prezes Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej mgr farm. Alina Górecka, dziękując za okazane poparcie, napisała: „Wielkopolscy aptekarze mają nadzieję, że przyjęta ustawa będzie podstawą dalszych działań mających na celu porządkowanie polskiego rynku farmaceutycznego i wzmacnianie roli apteki jako placówki ochrony zdrowia publicznego. Jesteśmy wdzięczni wszystkim parlamentarzystom, którzy w ustawie nowelizującej ustawę - Prawo farmaceutyczne dostrzegają szansę na przywrócenie polskiej aptece właściwego miejsca w systemie opieki zdrowotnej, zgodnie z rzeczywistymi potrzebami naszych pacjentów, aspiracjami farmaceutów wykonujących zawód zaufania publicznego oraz interesem państwa polskiego, które musi mieć możliwość prowadzenia niezależnej polityki lekowej”.

12 maja 2017 roku prezes WORA mgr farm. Alina Górecka w imieniu Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej zaapelowała do Prezydenta RP o podpisanie ustawy z dnia 7 kwietnia 2017 roku o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne. Apel Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej do Prezydenta RP Andrzeja Dudy poparł prezes Zarządu Stowarzyszenia Forum Polskiej Farmacji dr n. farm. Marek Jędrzejczak. „Kryteria demograficzne i geograficzne uwzględniane przy otwieraniu aptek ogólnodostępnych ustanowione zostały we Francji już w latach czterdziestych XX wieku. Przepisy ustalające te kryteria obowiązują między innymi w Austrii, we Włoszech i Portugalii, gwarantując aptekom stabilność ekonomiczną i pozwalając pracującym w nich farmaceutom koncentrować się na zaspokajaniu potrzeb pacjenta, w tym na prowadzeniu opieki farmaceutycznej. Przepisy te nie są sprzeczne z prawem unijnym, co potwierdziły orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej” – podkreślono w apelu do Prezydenta RP Andrzeja Dudy. „Ustawa przewiduje, że prowadzenie nowych aptek będzie zastrzeżone dla farmaceutów lub spółek, w których wspólnikami odpowiedzialnymi za prowadzenie spraw spółek są farmaceuci. To ważna zasada, podkreślająca rolę farmaceuty wykonującego zawód zaufania publicznego. Gwarantuje ona prawidłowe prowadzenie apteki, o czym przekonali się między innymi Niemcy, Francuzi, Duńczycy, Węgrzy i Hiszpanie. Zasadność takich regulacji potwierdziły orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w tym wyrok z dnia 19 maja 2009 roku, który jednoznacznie rozstrzyga, że posiadanie i prowadzenie apteki może być zastrzeżone wyłącznie dla farmaceutów. Wyrok ten stanowi przełom w walce europejskich aptekarzy z liberalizacyjnymi naciskami Komisji Europejskiej. Jest on bardzo korzystny dla pacjentów, którzy będą mogli liczyć na niezależne fachowe porady aptekarzy wykonujących swój wolny zawód” – wskazała we wspomnianym apelu prezes WORA mgr farm. Alina Górecka.

Opracował: Eugeniusz Jarosik

Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska

  • FitProfit

Proszę czekać... Proszę czekać...