Sprawozdanie z obrad III Zjazdu Sprawozdawczego VII Kadencji Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej

Aktualności, Piątek, 13 kwietnia 2018

 

17 marca 2018 roku odbył się III Zjazd Sprawozdawczy VII Kadencji Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. Wzięło w nim udział 57 delegatów reprezentujących farmaceutów wpisanych na listę członków WOIA. Zjazd delegatów jest najwyższą władzą okręgowej izby aptekarskiej, a przygotowanie i przeprowadzenie corocznego zjazdu sprawozdawczego za miniony rok jest obowiązkiem jej organów.

Uczestników obrad powitała prezes Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej mgr farm. Alina Górecka. Zwracając się do gości zjazdu, podziękowała za przybycie Wielkopolskiemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Farmaceutycznemu dr. n. farm. Grzegorzowi Pakulskiemu, prezesowi Okręgowej Rady Aptekarskiej Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej we Wrocławiu mgr. farm. Pawłowi Łukasińskiemu, prezesowi Okręgowej Rady lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Arturowi de Rosier, przewodniczącej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu mgr Teresie Kruczkowskiej oraz przewodniczącej Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji Michalinie Zwierzyńskiej. Dr Grzegorz Pakulski odczytał list do uczestników zjazdu wystosowany przez wicewojewodę wielkopolskiego Marlenę Maląg.

W wystąpieniu otwierającym zjazd prezes WORA Alina Górecka zwróciła uwagę na najważniejsze wydarzenie minionego roku dla polskich farmaceutów, jakim bez wątpienia była nowelizacja ustawy z dnia 6 września 2001 roku - Prawo farmaceutyczne (tzw. ,,apteka dla aptekarza”). W opinii prezesa regulacja ta, aczkolwiek długo oczekiwana i fundamentalna dla przyszłości zawodu farmaceuty, nie rozwiąże wszystkich problemów polskich aptekarzy i bezpieczeństwa detalicznego rynku w naszym kraju. Prezes zwróciła uwagę  na niekorzystne zjawiska, jakimi są dalej postępująca koncentracja rynku detalicznego poprzez wykupywanie udziałów w spółkach kapitałowych, umowy franczyzowe, manipulację rynkiem poprzez dostęp do leków deficytowych, ceny dumpingowe i ciągle jeszcze obecną reklamę aptek. Te wszystkie zjawiska są przyczyną bardzo trudnej sytuacji finansowej aptek indywidualnych, które ciągle walczą o przetrwanie.

Prezes Alina Górecka podkreśliła, że nie ma zgody wielkopolskiego samorządu zawodowego aptekarzy na funkcjonowanie aptek niezgodnie z prawem. Nie ma zgody na funkcjonowanie aptek bez farmaceuty, na łamanie przepisów kodeksu pracy wobec farmaceutów, na ograniczanie ich niezależności w wykonywaniu zawodu, na zmuszanie kierowników aptek do udziału w niedozwolonej reklamie aptek. Dużym niepokojem napawa samorząd aptekarski brak zapowiadanych zmian w zakresie ograniczenia obrotu pozaaptecznego leków oraz brak dużej nowelizacji ustawy z dnia 6 września 2001 roku - Prawo farmaceutyczne, która istotnie wzmacniałaby inspekcję farmaceutyczną. Niepokoi także brak postępu w procedowaniu ustawy o zawodzie farmaceuty, której projekt ciągle nie może wyjść poza komisję powołaną w Ministerstwie Zdrowia po raz kolejny do jej przygotowania. Środowisko od kilku lat czeka też na zmniejszenie liczby list refundacyjnych w ciągu roku i zwiększenie marż aptecznych, co jest istotne ze względu na ciągle rosnące zadania apteki.

Prezes Alina Górecka przypomniała, że jednym z celów tzw. ustawy AdA było odejście od modelu rynku aptek jako miejsca na lokowanie wyłącznie kapitału dla zrealizowania celów biznesowych. Farmaceuta musi wrócić do systemu ochrony zdrowia ze względu na możliwość wykorzystania  wielkiego potencjału tego zawodu, zwłaszcza przy brakach kadry w innych zawodach medycznych i starzejącym się społeczeństwie. Potencjału naszego zawodu nie wolno zmarnować, zagwarantowanie właściwego korzystania z usług farmaceutycznych powinno być elementem długofalowej polityki zdrowotnej państwa. Ten przekaz samorządu aptekarskiego jest coraz bardziej zrozumiały przez polityków.

,,Wiemy, jaki jest stan aptek i pozycja zawodowa farmaceutów, wiemy, jak powinno wyglądać wykonywanie tego zawodu, aby realizował on swoją misję społeczną. Ale pozytywne zmiany wymagają konsekwentnej i ciężkiej pracy  samorządu na szczeblu centralnym oraz na poziomie okręgowych izb aptekarskich. Nasze stanowisko musi być społecznie widoczne i mocno wyrażone. Jesteśmy przygotowani do dalszej współpracy z władzami kraju i województwa, z innymi samorządami zawodów medycznych w przygotowaniu rozwiązań dla szeroko rozumianej polityki lekowej państwa’’ - powiedziała prezes Alina Górecka.

Następnie zabrali głos goście, miedzy innymi prezes Paweł Łukasiński, który podzielił opinię prezes Aliny Góreckiej co do tzw. ustawy AdA, ale zwrócił też uwagę na bieżące zagrożenia dla niezależności polskich aptek, na ciągle realne zagrożenie utraty nawet tej części rynku detalicznego, jaka obecnie należy do indywidualnych aptekarzy.

W drugiej części zjazdu przedstawione zostały sprawozdania z działalności organów Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej:

- Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej i Prezydium Rady,

- Okręgowego  Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej,

- Okręgowego Sądu Aptekarskiego,

- Okręgowej Komisji Rewizyjnej.

Skarbnik WORA przedstawił sprawozdanie finansowe z wykonania budżetu oraz preliminarz budżetu na rok 2018. Zebrani usłyszeli również sprawozdanie z działalności sekcji osób odpowiedzialnych w hurtowniach farmaceutycznych. Ponadto prezes WORA Alina Górecka przedstawiła sprawozdanie ze swojej aktywności w ciągu roku, skupiając się na najważniejszych wydarzeniach.

Zjazd podjął uchwały w sprawie zatwierdzenia przedstawionych sprawozdań oraz preliminarza dochodów i kosztów na rok 2018.

Z  dużym zainteresowanie spotkała się prezentacja mgr. farm. Mateusza Szamałka, który przedstawił zadania wykonywane przez farmaceutę w hurtowni farmaceutycznej po wejście w życie tzw. Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej, zwracając uwagę na kluczową rolę farmaceuty w kształtowaniu systemu jakości w procesach dystrybucji leku. Z kolei prezes Alina Górecka przedstawiła prezentację ,,Opieka farmaceutyczna – gdzie jesteśmy, dokąd idziemy’’ w nawiązaniu do przedstawianych projektów pilotażu opieki farmaceutycznej w Polsce. Obie prezentacje były podstawą do przyznania punktów edukacyjnych obecnym na zjeździe delegatom.

Bardzo ważnym momentem w każdym zjeździe są zgłaszane wnioski  i dyskusja dotycząca bieżących problemów zawodu. W tym roku  delegaci zgłosili sześć wniosków, do realizacji których zobligowali prezesa WORA.

W zjeździe uczestniczyło pięć firm, z których ofertą mogli zapoznać się delegaci.

 

Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galeria zdjęć


  • FitProfit

Proszę czekać... Proszę czekać...