Komunikat Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu w porozumieniu z Wojewódzkim Inspektoratem Farmaceutycznym w Poznaniu

Aktualności, Poniedziałek, 16 marca 2020

 

Zgodnie z ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu w porozumieniu z Wojewódzkim Inspektoratem Farmaceutycznym w Poznaniu zaleca następujące postępowanie w przypadku konieczności wystawienia recepty farmaceutycznej dla pacjenta objętego kwarantanną, w którego imieniu działa pracownik pomocy społecznej lub inna osoba sprawująca nad nim opiekę.


  1. Receptę wystawiamy zgodnie z art. 96 ust. 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne.

Stan nagłego zagrożenia zdrowotnego to stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagający podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia (USTAWA z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym art. 3. pkt. 8).

  1. W celu zapewnienia wydania odpowiedniego leku, zgodnego z wcześniejszymi zalecaniami lekarza, osoba występująca w imieniu pacjenta powinna zgłosić się do apteki, w której pacjent ostatnio kupował dany preparat, podać jego imię nazwisko i numer PESEL.

Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Art.  15.  [Wystawianie recept farmaceutycznych] W przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta związanego z COVID-19, farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wystawić receptę farmaceutyczną, do której stosuje się zasady, o których mowa w art. 96 ust. 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne.

Informacje do wystawienia e-recepty obejmują więcej danych - ustawa Prawo farmaceutyczne art. 96a.

  1. Farmaceuta wystawia receptę farmaceutyczną zgodnie z przepisami art. 96 ust. 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. w treści zgodnej z art. 96a ust. 1 pkt 1–4 i pkt 5 lit. a i informacjami wymaganymi przez system E-recepta.

Na jakie leki może być wystawiona e-recepta farmaceutyczna oraz wymagania co zawiera e- recepta farmaceutyczna określa art. 96 ust. 4  pkt 2 i 3.

  1. Farmaceuta wydaje osobie reprezentującej pacjenta (np. pracownikowi pomocy społecznej) lek w dawce wskazanej na recepcie (takiej samej jak wcześniejsze zalecania lekarza), w ilości jednego najmniejszego opakowania produktu leczniczego dopuszczonego do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w celu zapobiegnięcie wystąpienia u pacjenta stanu nagłego zagrożenia życia.

Ustawa Prawo farmaceutyczne: 

  1. W przypadku nagłego zagrożenia życia pacjenta farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu, może wydać bez recepty lekarskiej produkt leczniczy zastrzeżony do wydawania na receptę w najmniejszym terapeutycznym opakowaniu, z wyłączeniem środków odurzających, substancji psychotropowych i prekursorów kategorii 1.
  2. W przypadku nagłego zagrożenia zdrowia pacjenta, farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wystawić receptę farmaceutyczną, do której stosuje się następujące zasady:

1) jest wystawiana w postaci elektronicznej, a w postaci papierowej w przypadku:

  1. a) braku dostępu farmaceuty do systemu teleinformatycznego, o którym mowa w 7 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia,
  2. b) recepty dla osoby o nieustalonej tożsamości,
  3. c) wystawienia przez farmaceutę, o którym mowa w 6a ust. 1 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich;

2) może być wystawiona na produkty lecznicze o kategorii dostępności Rp lub Rpz w ilości jednego najmniejszego dostępnego w aptece opakowania produktu leczniczego dopuszczonego do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem produktów leczniczych zawierających środki odurzające, substancje psychotropowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii;

3) zawiera dane, o których mowa w art. 96a ust. 1 pkt 1-4 i pkt 5 lit. a, oraz przyczynę wydania;

4) recepta jest realizowana z odpłatnością 100%;

5) recepta po zrealizowaniu w aptece podlega ewidencjonowaniu.

  • FitProfit

Proszę czekać... Proszę czekać...