Nowy numer „Farmacji Wielkopolskiej” (nr 29) – czasopisma wydawanego przez Wielkopolską Okręgową Izbę Aptekarską - jest już dostępny na stronie internetowej www.farmacjawielkopolska.pl (na stronę czasopisma można również przejść bezpośrednio ze strony www.woia.pl).
Zapraszamy do lektury najnowszego e-wydania „Farmacji Wielkopolskiej”:
● Rozmowa Farmacji Wielkopolskiej: „JAK POKONAĆ BÓL I PRZEŻYĆ” – o diagnostyce i leczeniu ostrych zatruć spowodowanych niewłaściwym stosowaniem leków przeciwbólowych mówi dr n. med. MAGDALENA ŁUKASIK-GŁĘBOCKA, kierownik Oddziału Toksykologicznego Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu, w rozmowie z EUGENIUSZEM JAROSIKIEM i dr. n. farm. STEFANEM PIECHOCKIM.
● „PACJENT Z BÓLEM W APTECE”. Leczenie bólu zaczyna się w aptece: zasadnicza rola farmaceutów w opiece nad pacjentem – artykuł mgr farm. WERONIKI GUZENDY.
● „UZALEŻNIENI OD BENZODIAZEPIN”. „Benzobabcie”, czyli o nadużywaniu środków nasennych przez osoby starsze z perspektywy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – artykuł lek. MARCINA PIECHOCKIEGO, dr n. med. MICHALINY ŚPIEWAK i lek. WOJCIECHA OLCZYKA.
● „CZY POLACY SĄ LEKOMANAMI?”. Nadużywanie leków przeciwbólowych OTC w liczbach – artykuł mgr. farm. WIKTORA ELIASZA.
● „JAK SPRZEDAĆ LUB KUPIĆ APTEKĘ (II)”. Jak bezpiecznie sprzedać/kupić aptekę ogólnodostępną – zagadnienia istotne dla sprzedającego omawia radca prawny Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Poznaniu ŁUKASZ ŚWIDERSKI.
● „HOLISTYCZNA FARMACJA”. O wyzwaniach zawodowych, jakie w najbliższych latach czekają farmaceutów szpitalnych i klinicznych, pisze dr ALINA GÓRECKA, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, koordynator komisji NRA ds. farmacji szpitalnej i klinicznej.
● „NOWE ZWIĄZKI CHEMICZNE ZWALCZĄ PATOGENY” - prof. dr hab. TOMASZ GOŚLIŃSKI i dr n. farm. DARIUSZ T. MŁYNARCZYK omawiają badania prowadzone na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
● „PRZESTRZEŃ PAMIĘCI” – EUGENIUSZ JAROSIK o losach 64 wielkopolskich farmaceutów, upamiętnionych na tablicy komemoratywnej, poświęconej ofiarom zbrodni niemieckich i sowieckich z lat 1939-1945.
● „W GRUPIE SIŁA” – mgr farm. MATEUSZ SZAMAŁEK o problemach farmaceutów wykonujących zawód w hurtowniach farmaceutycznych z perspektywy Naczelnej Rady Aptekarskiej.
● „DOBROSTAN JELIT”. Zdrowie naszych jelit ma bezpośredni wpływ
na funkcjonowanie całego organizmu – przypomina dr n. farm. GRAŻYNA BARTCZAK.
● „PACJENT STOMIJNY”. O problemach osób ze stomią z perspektywy farmaceuty pisze mgr farm. JOANNA TOMOWIAK.
● „CZEKOLADA NA ZDROWIE CIAŁA I DUCHA”. Jak gorzka czekolada wpływa na zdrowie i dobre samopoczucie, poprawia funkcje kognitywne, redukuje poziom stresu, lęku i depresji – kolejny artykuł z cyklu „o czekoladzie okiem farmaceuty” dr hab. inż. ANNY PAWEŁCZYK i prof. dr. hab. LUCJUSZA ZAPRUTKO.
● „ZŁOTA GAŁĄŹ”. Właściwości zdrowotne i zastosowanie lecznicze surowców pozyskiwanych z jemioły (Viscum spp.) przybliża mgr farm. NATALIA ZDRENKA.
● „ZAWSZE TRZEBA WIERZYĆ W SIEBIE” – ANNA KOPRAS-FIJOŁEK kreśli portret mgr farm. Magdaleny Czerniewicz, odznaczonej Medalem im. prof. Bronisława Koskowskiego.
● „W MAGICZNYM KRĘGU FARMACJI” – o swojej drodze zawodowej farmaceuty opowiada dr n. farm. Grażyna Bartczak.
● „MARCI PANIS Z APTEKI” – felieton redaktora naczelnego „Farmacji Wielkopolskiej” EUGENIUSZA JAROSIKA o prozdrowotnym działaniu marcepanu i jego związkach z aptekami.
● „APTEKA W CIENIU SASAFRASÓW” – dr HANNA CYTRYŃSKA o historii najstarszej apteki w Kanadzie (obecnie Niagara Apothecary Museum).
● „TRIATHLONOWY STYL ŻYCIA”. ANNA KOPRAS-FIJOŁEK o sportowych fascynacjach farmaceutki Magdaleny Fast.
● „ŚWIADEK CZASÓW” - dr n. farm. HANNA PIECHOCKA-KOCZWARA wspomina prof. dr. hab. Jerzego Masiakowskiego.
Link do numeru: https://www.farmacjawielkopolska.pl/
Zapraszam do lektury całego e-wydania i do współpracy z redakcją „Farmacji Wielkopolskiej”. Polecam też nową stronę internetową e-czasopisma: www.farmacjawielkopolska.pl. W łatwy i przejrzysty sposób traficie Państwo na najnowsze e-wydanie i jego najważniejsze teksty, a także na uporządkowane archiwum wcześniej wydanych numerów czasopisma oraz przegląd wszystkich artykułów według ich autorów. Tak jak dotychczas, pełne edycje dostępne są zarówno w formie do przeglądania on-line, jak i plików PDF do pobrania.
EUGENIUSZ JAROSIK
Redaktor naczelny „FARMACJI WIELKOPOLSKIEJ”
tel. 798 192 957